Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

OSZAR »

Az oroszok egyik nagy rémálmával üzennek a britek

Az oroszok egyik nagy rémálmával üzennek a britek

Az oroszok egyik nagy rémálmával üzennek a britek
Shutterstock

Az Egyesült Királyság újabb jelentős lépést tesz nukleáris erejének megerősítése érdekében, amit a brit kormány „az elmúlt generáció legjelentősebb nukleáris képességnövelésének” nevezett.

Sir Keir Starmer miniszterelnök a NATO hágai csúcstalálkozóján jelentette be, hogy legalább 12 F-35-ös lopakodó vadászgépet vásárolnak, amik képesek lesznek amerikai nukleáris robbanófejek hordozására. Ez az első alkalom az 1990-es évek óta, hogy a brit Királyi Légierő ilyen képességgel bővül.

Sir Keir Starmer a csúcson hangsúlyozta, szükség van ezekre a gépekre. „Radikális bizonytalanság korszakában már nem vehetjük magától értetődőnek a békét. Ezek az F-35 kettős képességű repülőgépek új korszakot nyitnak világszínvonalú Királyi Légierőnk számára, és elrettentik azokat a fenyegetéseket, amik az Egyesült Királyságot és szövetségeseinket veszélyeztetik. Az Egyesült Királyság elkötelezettsége a NATO iránt megkérdőjelezhetetlen, akárcsak a szövetség hozzájárulása országunk biztonságához, ugyanakkor mindannyiunknak fel kell lépnünk az euró-atlanti térség védelméért a jövő nemzedékei érdekében.”

Ez a drámai lépés egybeesik a növekvő globális bizonytalanság időszakával, miközben a brit kormányfő és európai, valamint kanadai kollégái azon dolgoznak, hogy meggyőzzék Donald Trumpot, miszerint komolyan veszik Európa védelmét, és nem csupán az Egyesült Államokra támaszkodnak. Trump, aki régóta szkeptikus a NATO-val szemben, a találkozó előtt kétségeket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok maradéktalanul betartja-e az 1949-ben lefektetett, az „egyért mind” elvén alapuló 5. cikkelyt.

Meg kell győzni Trumpot

A NATO-tagországok a Trump-kormányzat megtartása érdekében megállapodtak a védelmi kiadások fokozatos növelésében, célként tűzve ki, hogy 2035-re a GDP 5 százalékát fordítsák védelemre és nemzeti ellenálló képesség fejlesztésére.

Az Egyesült Királyság korábban elsősorban négy nukleáris tengeralattjáróra építette elrettentő képességét, amik a teljes NATO-szövetség védelmét szolgálják. Az új, nukleáris robbanófejjel is felszerelhető F-35A típusú vadászgépek azonban a légierőhöz tartoznak, földi reptérekről üzemelnek, és nagyobb hatótávolsággal rendelkeznek, mint a már meglévő, hadihajókról felszálló F-35B változatok, amelyek eddig nem hordozhattak nukleáris fegyvereket – írja a Sky News.

Mark Rutte, a NATO főtitkára üdvözölte a brit bejelentést, hangsúlyozva: „Az Egyesült Királyság évtizedek óta deklarálja nukleáris elrettentő képességét a NATO számára, és nagyra értékelem a mai bejelentést, hogy az Egyesült Királyság most csatlakozik a NATO nukleáris missziójához, és beszerzi az F-35A repülőgépeket. Ez újabb erős brit hozzájárulás a szövetséghez.”

Egyre több az F-35-ös a levegőben

A tervek szerint az új gépeket Norfolkban, az RAF Marham légibázison állomásoztatják majd, és bár a brit kormány korábban 138 F-35 beszerzését tervezi, eddig csak körülbelül 35 gép áll szolgálatban. A 12 darab F-35A beszerzése nem jelent plusz repülőgépek számát, inkább a flottán belüli diverzifikációt szolgálja, amit a légierő régóta szorgalmaz, bár a Királyi Haditengerészet egyes képviselői tartanak attól, hogy ez a B-változatok számának további csökkenéséhez vezethet, melyek a repülőgép-hordozóikról működnek.

A brit védelmi miniszter, John Healey kiemelte, hogy a közelmúltban nyilvánosságra hozott védelmi átfogó felülvizsgálat a nukleáris fenyegetések új dimenzióira hívta fel a figyelmet, és „új brit szerepvállalást ajánlott a kollektív védelemben és elrettentésben, elsődlegesen NATO-alapon”. A stratégiai felülvizsgálat nyilvános változata azonban nem tartalmaz konkrét ajánlásokat, csupán megjegyzi, hogy „az Egyesült Királyságnak meg kell vizsgálnia, hogyan támogathatja az Egyesült Államokat és NATO-szövetségeseit az euro-atlanti térség kiterjesztett elrettentésének megerősítésében”.

Lord George Robertson, a felülvizsgálat vezető szerzője, aki 1997 és 1999 között védelmi miniszter volt, a parlamenti meghallgatásokon nem rejtette véka alá fenntartásait. „Igen, megfontoltuk ezt a lehetőséget, de az, hogy nem került be a végső javaslatba, azt jelzi, hogy nem voltunk különösebben lelkesek iránta. Amikor én voltam védelmi miniszter, akkor megszüntettem a szabad ejtésű bombákat.”

Az F-35 vadászgépet az amerikai Lockheed Martin gyártja, de a brit BAE Systems is jelentős szereplő a programban, így a megrendelés mintegy 20 000 brit munkahely fenntartását segíti elő.

OSZAR »