Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

OSZAR »

Demenciával küzdő „MI-páciensekkel” is találkozhatunk a jövőben?

Demenciával küzdő „MI-páciensekkel” is találkozhatunk a jövőben?

Demenciával küzdő „MI-páciensekkel” is találkozhatunk a jövőben?
Fotó: Unsplash

A felfedezés megkérdőjelezi, valóban leválthatják-e ezen rendszerek az emberi orvosokat a közeljövőben.

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az orvosi diagnosztikában, ám egy friss kutatás arra figyelmeztet, hogy az öregedő chatbotok kognitív képességei – akárcsak az emberi agy esetében – idővel hanyatlásnak indulhatnak. A BMJ szakfolyóiratban megjelent tanulmány világít rá a technológia gyengeségeire – áll a beszámolóban. Kifejtik: a kutatás olyan nagy nyelvi modelleket (LLM-eket) és chatbotokat vizsgált, mint az OpenAI ChatGPT-je, az Anthropic Sonnet rendszere, valamint az Alphabet Gemini nevű megoldása.

A tudósok a Montreal Cognitive Assessment (MoCA) nevű tesztet használták, amelyet rendszerint az emberi kognitív funkciók – pl. figyelem, memória, nyelvi készségek, térbeli tájékozódás és végrehajtó funkciók – vizsgálatára alkalmaznak. A MoCA-t jellemzően olyan betegségek felismerésére használják, mint az Alzheimer-kór vagy a demencia, és a 30 pontos skálán a 26 feletti eredmény tekinthető normálisnak – magyarázzák.

Végül arra jutottak: bár a legtöbb nyelvi modell jól teljesített olyan feladatokban, mint a megnevezés, a figyelem, a nyelvhasználat és az absztrakció, a vizuális/térbeli készségek és a végrehajtó funkciók terén egyértelmű gyengeségeket mutattak. A legújabb ChatGPT (4-es verzió) 26 pontot ért el, míg egy korábbi, Gemini 1.0-nak nevezett modell csupán 16 pontot szerzett – részletezik. A kutatók szerint ez az eltérés egyfajta „kognitív hanyatlásnak” is tekinthető a régebbi LLM-ek esetében.

Az Origo a Live Science cikke alapján azt írja: lényeges hozzátenni azt is, hogy a tanulmány eredményei pusztán megfigyelésen alapulnak, és nem lehet őket egy az egyben összevetni az emberi agy működésével. Ugyanakkor a szerzők arra is figyelmeztetnek, hogy az ilyen korlátok visszavethetnék az MI széles körű bevezetését az orvosi gyakorlatban, főként a vizuális absztrakciót és végrehajtó funkciókat igénylő feladatoknál. Továbbá a tanulmány humorosan megemlíti is, hogy a jövőben talán demenciával küzdő „MI-páciensekkel” is foglalkozniuk kell a szakembereknek.


Arról is írtunk, hogy a Microsoft és az amerikai Carnegie Mellon Egyetem kutatói által közzétett tanulmány szerint minél inkább az MI-eszközökre támaszkodnak az emberek a feladataik elvégzéséhez, annál kevésbé gondolkodnak kritikusan – ez megnehezíti a készségek igénybevételét akkor, amikor igazán szükség lenne rájuk. Mint kiderült, 319 olyan embert vontak be a tanulmányba, akiknek a munkája az információk kezelésével jár. Ezután a kutatók arra kérték őket, számoljanak be arról, hogyan használják a generatív MI-eszközöket a munkahelyükön. A további részletekről itt olvashat.

OSZAR »