Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

OSZAR »

42,5 millió eurós támogatást kap Ukrajna a csernobili szarkofág helyreállítására

42,5 millió eurós támogatást kap Ukrajna a csernobili szarkofág helyreállítására

42,5 millió eurós támogatást kap Ukrajna a csernobili szarkofág helyreállítására
Shutterstock

Jelentős anyagi támogatást kap Ukrajna, ezúttal Csernobil miatt.

Svitlana Hryncsuk, Ukrajna környezetvédelmi és természeti erőforrásokért felelős minisztere bejelentette, hogy Ukrajna 42,5 millió euró összegű támogatást kap nemzetközi partnereitől a csernobili atomerőmű negyedik reaktorát borító védőív helyreállítására. Az eredetileg 2017-ben átadott acélszerkezetet 2024. február 14-én érte orosz támadás. Egy iráni gyártmányú Sahíd-típusú drón csapódott bele, károsítva annak szerkezeti integritását, azonban súlyos sugárzási kibocsátás nem történt.

A helyreállítási munkálatokhoz Franciaország 10,6 millió euróval, az Egyesült Királyság 6,9 millió euróval, míg az Európai Bizottság 25 millió euróval járul hozzá. A támogatás bejelentésére a Londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) központjában került sor.

„Ez újabb bizonyítéka annak, hogy Ukrajna nem egyedül néz szembe a kihívásaival, hanem megbízható barátokra támaszkodhat” – fogalmazott Hryncsuk miniszter közösségi oldalán. Mint mondta, a támadást követően már lezajlott a szerkezeti állapot felmérése, valamint befejeződtek az előkészítő munkálatok is. Ezen folyamatokhoz Ukrajna már márciusban elkülönített 400 ezer eurót a külön erre a célra létrehozott alapból – írja a The Kyiv Independent.

A testület ülésén a résztvevők nem csupán az ideiglenes javításokról, hanem a védőív teljes körű helyreállításának tervéről is egyeztettek, amely biztosítani fogja a szerkezet eredeti funkciójának, a sugárzó anyagok hermetikus elzárásának, hosszú távú fenntarthatóságát.

A csernobili katasztrófa, ami 1986-ban következett be, a világ legsúlyosabb nukleáris baleseteként vonult be a történelembe, és kiterjedt szennyezést okozott Ukrajna, Belarusz és Oroszország területén. Az első, ideiglenes szarkofágot még a tragédiát követő hónapokban építették fel, azonban a véglegesebb megoldásként szolgáló jelenlegi acélívet egy nemzetközi összefogással megvalósított projekt keretében csak három évtizeddel később, 2017-ben adták át.

OSZAR »